Millaista elämä on Kiinassa kun käyttää 2,7 euroa päivässä elämiseen?

Kiinassa asuvat suomalaiset ystäväni olivat tutustuneet artikkelin, joka kertoi siitä onko Kiinassa mahdollista tulla toimeen 20 renminbillä eli 2,70 eurolla päivässä. Vähän aikaa asiaa pohdittuaan ystäväni löivät lukkoon viikon, jolloin he testaavat asiaa. Pärjääkö yli 20 miljoonan kaupungissa Shenzhenissä vajaalla kolmella eurolla?
Mukana testissä oli kolme suomalaista, kaksi miestä ja yksi nainen. Tämä viikko kertoo yhden testissä mukana olleen miehen viikosta. Kerron mihin kaikkeen rahat menivät ja millaiset fiilikset oli kaiken kaikkiaan sen jälkeen, kun haasteviikko oli ohi.
Säännöt olivat seuravaanlaiset:

  • Ruokaa ei saa ostaa hamstrata kotiin tätä viikkoa varten
  • Kotona olevia tuotteita saa käyttää ja syödä normaalisti
  • 20 renminbiä eli 2,70 euroa on riitettävä koko päivän tarpeisiin, tällä summalla on maksettava metromatkat ja ruoka.

Maanantai

Metromatkat: 2,85 rmb x 2 = 5,70 rmb eli 0,80 euroa.
Lounas: Purkkinuudeli ja banaaneja
Lounaan hinta: 5 rmb eli 0,70 euroa ja banaaneja 4,5 rmb eli 0.60 euroa, eli yhteensä lounaaseen meni rahaa 9,5 rmb eli 1,30 euroa. Banaaneja jäi lounaasta vielä yli.

lounas1

Töissä lounaalla syöty nuudeli ja banaani pitivät nälkää yllättävän hyvin.

Tiistai

Metromatkat: 2,85 rmb x 2 = 5,70 rmb eli 0,80 euroa.
Lounas: Tänään lounas jäi välistä.
Ruokana: Illalla kotona itse tehtyjä suolaisia lettuja, ainekset näihin löytyi valmiiksi kotoa.

Keskiviikko

Metromatkat: 3,80 x 2 = 7.60 rmb eli 1.02 euroa.
Lounas: Kaalia, tofua ja riisiä.
Lounaan hinta: 7 rmb eli 0,95 euroa työpaikan lähellä olevassa ravintolassa
Illallinen: Kollega toi tuliaiseksi Suomesta paketillisen ruisleipää ja juustoa. Iltapala oli herkullinen, suomalaista ruisleipää ja juustoa. Tuliaiset: 0 euroa.

lounas5

Kaalista, tofusta ja riisistä muodostunut annos täytti hyvin vatsan.

lounas4

Kollega söi riisiä, nuudeli ja kananmunaa samaisessa ruokapaikassa.

 

Torstai

Metromatkat: 2,85 rmb x 2 = 5,70 rmb eli 0,80 euroa.
Aamupala: Lettusia 3 rmb eli 0.40 euroa.
Lounas: Riisiä, kanaa, tomaattia
Lounaan hinta: 12 rmb eli 1,60 euroa työpaikan lähellä olevassa paikassa.
Illallinen: Ruisleipää ja juustoa.

lounas6

Tämän aterian sai työpaikan läheltä 1,60 eurolla. Ateria oli hyvin perinteinen kiinalainen lounas.

 

lounas3

Tämäntyyppiset ruokapaikat ovat tyypillisiä kiinalaisissa, vähän syrjemmällä sijaitsevissa lähiöissä.

tsogo1

Perjantai

Metromatkat: 2,85 rmb x 2 = 5,70 rmb eli 0,80 euroa.

Lounas: Purkkinuudeli ja kolme banaania
Lounaan hinta: Kaksi pakettia purkkinuudelia 10 rmb eli 1,35 euroa ja kolme banaania 2 rmb eli 0.30 euroa. Yhteensä 1,65 euroa.
Illallinen: Ruisleipää ja juustoa.

Lauantai

Metromatkat: –
Lounas: Kaksi ruisleipää juustolla ja paistettu kananmuna
Lounaan hinta: 0 euroa
Illallinen: Munanuudeli ateria kodin läheisyydessä sijaitsevassa ravintolassa.
Illallisen hinta: 16 rmb eli 2,15 euroa.

lounas2

Nuudelia, kananmunaa, kasviksia ja lihaa sisältävä annos löytyi kodin lähellä olevasta ravintolasta.

lounas7

Pala Suomea saapui ruisleivän muodossa Kiinaan! Ruisleipä on harvinainen herkku Kiinassa, joten leipä maistui erikoisen hyvältä.

Sunnuntai

Metromatkat: –
Lounas:  Kotona paistettuja kananmunia.

Koko viikolla rahaa meni yhteensä kaikkiin menoihin eli metromatkoihin ja ruokailuun noin 110,90 rmb eli 14.85 euroa. Käyttämättä jäi 29.10 rmb eli 3,90 euroa.
Haasteviikon fiilikset, miten meni?
Kokeilu oli mielenkiintoinen ja oikeastaan aika silmiä avaava. Olen toki aikaisemminkin opiskellessa tullut toimeen pienelläkin budjetilla, joten sinäsä testiviikko ei ollut aivan uusi asia.
Välillä nälkä vaivasi hieman, mutta olen huomannut että aina tarvitsisi syödä niin paljoa mitä välillä tulee syötyä. Vaikka ruoka ja ulkona syöminen on Kiinassa edullisempaa kuin Suomessa, niin itse tekemällä ruoalla ja eväiden viemisellä töihin säästäisi pitkällä aikavälillä huomattavasti.
Jatkossa aion kiinnittää enemmän huomiota siihen, että ulkona syöminen ei välttämättä tarvitse olla jokapäiväistä.
Mitä olisi voinut tehdä toisin?
Olisin voinut suunnitella viikon ruokailut paremmin etukäteen ja ostaa töissä syömiäni ruokia isosta supermarketista, Walmartista. Yksittäiset nuudelipaketit maksavat paljon vähemmän kuin purkissa myytävät, joten jo pelkästään pussissa myytävien nuudelien ostolla olisin säästänyt pitkän pennin.

Jätä kommentti

*