Ei vitsi, joku uusi juttu! Älyttömän hyvä idea!
Näin me tuumimme kollegani kanssa Kuopion aarrekartasta – oppaasta, johon on listattu Kuopion pikkuputiikkeja, ravintoloita ja kulttuuripaikkoja, mutta ei ketjupaikkoja.
Mitä vielä, opasta on tehty jo vuodesta 2013 lähtien, emme vain olleet huomanneet sitä aiemmin.
Kuopion aarrekarttaa (englanniksi Kuopio Treasure Map) on jaossa juuri näissä pikkuputiikeissa sekä hotelleissa ja Kuopio Infossa. Monelle matkailijalle kartta saattaa olla siis hyvinkin tuttu. Miten lie paikallisten laita?
Yhteensä oppaassa on 34 kohdetta. Osan ”aarteista” olinkin jo kuvannut aiemmin. Tänään kävin täydentämässä karttaa parilla kohteella:

Kehysliike J. Sallisesta porhalsin ensin ohi. Liike sijaitsee Puistokadulla samassa kiinteistössä Siwan kanssa. Kuvassa yrittäjä Jari Sallinen.

Koruja Sinisessä Sillassa. Kun olin täällä kuvaamassa, eräs nainen tuli kysymään yrittäjä ja koruseppä Hanna Korhoselta vihkisormusta.

Ravintola Urbanissa ihastuttavat sekä ruoka että sisustus. Jos tihrustaa oikein tarkkaan, niin taustalla voi nähdä itse Anssi Kantelisen.

Niin, ja tältä se aarrekartta itse näyttää. Kuvituksesta vastaa kuopiolaislähtöinen yritys Polkka Jam.
Jatta Pöllänen
Myös Buffo-Asut on kartalla, tervetuloa tutustumaan.
Sanna Inkinen
Kiitos, Jatta! Tässä esiteltiinkin vain osa 34 kohteesta. :)