Kuopion kansalaisopisto järjestää eMaaseutu-hankkeen ja Pohjois-Savon kylät ry:n kanssa monipuolisen, kokeellisen harrastepäivän Pohjois-Savon kylätaloille. Lauantaina 19.11.2016 on mahdollista kokeilla miltä tuntuu harrastaa ryhmässä jumppaa, perehtyä ruoka- ja viiniasioihin, muistikouluun ja draamaan!
Opetus tapahtuu virtuaalisesti, ja se lähetetään Kuopion kansalaisopistolta, jonka etäopettajat perehdyttävät harrasteen pariin. Kuvassa viinimies Heikki Remes johdattaa netin välityksellä harrastajat ruoan ja viinin saloihin.
Virtuaalinen harrastus on mahdollista kymmenellä kylätalolla tai koululla Iisalmessa, Juankoskella, Nilsiässä, Rautalammilla, Tervossa ja Vieremällä sekä Kainuussa Puolangalla. Osallistuminen omalla kylällä on ilmaista. Lähde mukaan kokeelliseen virtuaaliseen koulutukseen ja valitse kiinnostavin tunti tai tule mukaan kaikkiin!