"Spring-Rock" tulee

Kuka olen?
-Yrjö Matsi, 28v. bloggari.
Mikä tämä kirjoitus on?
-blogi.
Suojatkaa kuulonne. ”Spring-Rock” tulee niin että rinnat paukkuu. Viisi paikallisia bändiä nousee Lauantaina 26.4.2014 Puustellin-koulun lavalle.
Täytyy sanoa että olen yllättynyt kuinka runsas on Pielavedellä virettään ylläpitävien bändien lukumäärä. Vireydestä asia ei ainakaan jää kiinni. Tapahtuma on päihteetön, sillä tämähän ei ole urheilutapahtuma.
Pielavedeltä nousee aika-ajoin bändejä. Viimeisin hypeä osakseen saanut sellainen oli ”Antabus”. Levyjä myytiin useita pahvilaatikollisia. Bändi hajosi jokusen vuoden tahkottuaan. Perinnöksi jättivät ”kesäpoika” biisin.
Kylällämme asustaa jopa kaksi Rockin Suomenmestaria. Toisen mestaruusvuosi oli 1971, toisen 2013. Varhaisempi ajaa 900-Saabilla, jälkimmäinen 406-Peugeotilla. Voi siis todeta että verojen, treenien, lukuisten treenien, laitehankintojen, tuhansien kilometrien, yms kannusteiden jälkeen rikastumaan ollaan päästy.
Spring-Rockissa tavataan, miekin oon siellä.
Ykä Matsi, Rock-SM